Niezależnie od tego czy mieszkamy w domu jednorodzinnym czy w bloku, powinniśmy pamiętać o obowiązku posiadania odpowiedniej skrzynki pocztowej. W przypadku domów jednorodzinnych zazwyczaj będzie to pojedyncza skrzynka na listy, w przypadku bloku, skrzynka lokatorska. Kto jest odpowiedzialny za montaż i dlaczego posiadanie skrzynki na listy jest obowiązkowe?

Obowiązek posiadania skrzynki pocztowej nakłada na nas polskie prawo, a dokładnie ustawa z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe. W przypadku jego niedopełnienia, kary finansowe wahają się od 50 zł nawet do 10 000 zł. Wysokość kasy zależy od szkodliwości czynu oraz prezesa UKE, który od kary może odstąpić w przypadku gdy stopień szkodliwości czynu jest niewielki lub osoba ukarana zrealizowała ustawowy obowiązek. Ceny skrzynek na listy rozpoczynają się mniej więcej od 50 zł. Czy warto zatem ryzykować? Pamiętajmy również że skrzynka na listy to po prostu wygodne rozwiązanie, gdyż nie musimy się martwić o to czy listy do nas trafią czy może wylądują na ulicy lub wrócą do placówki pocztowej.

Montaż skrzynek lokatorskich w blokach - obowiązek wspólnoty lub dewelopera

W przypadku domów jednorodzinnych sprawa jest prosta - za posiadanie skrzynki pocztowej odpowiada właściciel domu. Jednak w przypadku budynków wielorodzinnych mogą powstać pewne wątpliwości. Wielu klientów na co dzień zadaje nam pytanie, kto w takim razie odpowiada za to aby skrzynki lokatorskie były umieszczone w obrębie bloku, kamienicy lub innego typu nieruchomości wielorodzinnej? Czy odpowiadają za to właściciele mieszkań lub lokatorzy?

Jak się okazuje odpowiedz na to pytanie jest bardzo prosta - odpowiada za to deweloper lub zarząd budynku czy też zarząd wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej (w zależności od tego kto zarządza nieruchomością). W takim razie niezależnie od tego czy kupujemy mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego, powinniśmy sprawdzić czy do mieszkania jest przydzielona skrzynka lokatorska.

Poza samym obowiązkiem dostarczenia lokatorom skrzynek pocztowych, zarządca budynku lub wspólnoty mieszkaniowej, powinien pamiętać, że skrzynki lokatorskie muszą spełniać wymogi z ustawy o prawie pocztowym. Warto zatem sprawdzić czy skrzynka na listy, umieszczona w bloku ma odpowiednie wymiary, czy jest zamontowana na odpowiedniej wysokości i czy dostęp do niej nie jest w żaden sposób utrudniony. W przeciwny razie listonosz ma prawdo odmówić doręczenia przesyłki.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć